تبلیغات
بــــــاشـــــگاه عـــــجایــــــب - میرزا آقاخان نوری
بــــــاشـــــگاه عـــــجایــــــب

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 24 آذر 1389
                                                                وزیر جاه طلب
میرزا آقاخان در سال 1222 ه.ق به دنیا آمد؛او مردی بلند بالا و تنومند و خوش سیما بود و با وجودی که در اوایل سلطنت ناصر الدین شاه ریش بلند منسوخ شده بود؛او به فتحعلیشاه تأسی کرد.او قیافه ای مطبوع و دلپذیر؛طبع شوخ و خوشصحبت و بذله گو داشت؛ولی بی اندازه مکّار؛حیله گر؛جاه طلب و کینه جو بود.او از ایّام جوانی به فکر وزارت و نوکری اجنبی بود و در زمان آصف الدّوله لشکر نویس دربار شد.

میرزا آقاخان در زمان محمّد شاه به جرم جاسوسی؛توسط حاج میرزا آقاسی دستگیر و چوب مفصّلی می خورد و به کاشان تبعید می شود.از روز مرگ محمّد شاه تا روی کار آمدن ناصر الدّین شاه ؛که مهد علیا نایب السلطنه بود؛میرزا آقاخان از کاشان به تهران عزیمت می کند.
پس از قتل امیر کبیر ؛میرزا آقاخان قریب هفت سال صدر اعظمی ناصر الدّین شاه را به عهده داشت و به علّت نقشی که در عزل و قتل امیر کبیر بازی کرد و هم به واسطه ی سوء شهرت اخلاقی؛فساد مالی و هم به علّت سر سپردگی بیگانگان و اشتباهات و یا خیانت هایی که در زمان نسبتاً طولانی صدارت خود مرتکب آن شد؛یکی از بدنام ترین و منفورترین سیاستمداران و زمامداران دوران قاجاریه به شمار می آید.
یکی از زشت ترین کارهای میرزا آقاخان در آغاز صدارتش انتشار مطالب موهنی نسبت به امیر کبیر در روزنامه رسمی آن زمان (وقایع اتفاقیه)بود.
بی تدبیری میرزا آقاخان سوء سیاست او در رابطه با روس انگلیس که به تسلّط روس ها بر نواحی شمال شرقی ایران انجامید؛ناصرالدّین شاه را وادار به مداخله ی مستقیم در کارهای مملکت نمود.ناصرالدّین شاه که هنوز از ضربه ی شکست هرات و استقلال افغانستان و قرارداد تحمیلی صلح با انگلستان به خود نیامده بودیک سال دیگر میرزا آقاخان را تحمّل کرد ولی سرانجام در بیستم محرم سال 1275 ه.ق یعنی درست هفت سال بعد از انتصاب میرزا آقاخان به مقام صدارت؛او را عزل کرد.
ناصر الدّین شاه بعد از عزل میرزا آقاخان نوری از صدارت؛دستور رسیدگی به حساب های دولتی و ریخت و پاش هایصدر اعظم معزول را صادر کرد و معلوم شد که میرزا آقاخان و فرزندانش دویست هزار تومان در سال از خزانه برداشت می نموده اند و این در حالی بود که هزینه ی دربار و خاندان سلطنت در آن زمان سیصد هزار تومان بود(تنها مواجب رسمی و علنی میرزا آقاخان؛سالی شصت هزار تومان بوده که شش برابر حقوق نخست وزیر انگلستان بود.)
میرزا آقاخان در اواخر عمر؛مقیم قم شد و شش سال بعد از عزل از مقام صدارت در آنجا در گذشت. او در هنگام مرگ59 سال داشت پس از مرگ جنازه او را به کربلا منتقل کردند.طبقه بندی: تاریخ،  وزیران ایرانی، 
ارسال توسط mohammad reza
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

شادزیست

دانلود فیلم

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار